piątek, 10 października 2014

 During the holidays most of us reach for clothes in bright colors, while winter and fall are dominated by dark ones. I commonly do not follow this rule but this time instinctively while on vacation I reached for the white pants and a cream sweater. September trips to the seaside have this common thing -  bikini is not enough.  We need full equipage! Well, I appreciate the alternative! I love to wear sweaters, even in summer. When you're looking for perfect one always pay attention to quality. There is nothing better to wear than a soft, cashmere or wool sweater. Trust me.
Most of you probably think that sweater and pants are not revealing. It's hard to disagree. The trick is not to dress up in something that does not fit us, or makes us feel comfortable. Period.
___________________________________________________________________________

 W czasie wakacji najchętniej sięgamy po ubrania w jasnych kolorach, natomiast zimą i jesienią dominują zdecydowanie kolory ciemne. Ja zwykle nie podporządkowuję się tej regule, jednak tym razem, odruchowo, będąc na wakacjach sięgnęłam po białe spodnie i kremowy sweter. Wrześniowe wypady nad morze mają to do siebie, że musimy zapakować do walizki nie tylko bikini. Mi to zdecydowanie odpowiada. Uwielbiam nosić swetry, nawet latem. Kupując je, zawsze zwracam uwagę na jakość. Nie ma nic lepszego do noszenia niż miękki, kaszmirowy czy wełniany sweter.
Większość z Was pewnie pomyśli, że to żadna filozofia, nałożyć na siebie sweter i spodnie. Trudno się nie zgodzić. Sztuką jest nie przebrać się w coś, co do nas nie pasuje, ani nie sprawia, że czujemy się komfortowo. Kropka.
sweater, pants - ZARA | Birkenstock Arizona | bag - MNG 

6 komentarzy :

 1. Cieplutko I przytulnie, jasne kolory sa Takie przyjemne :) super! xxx

  OdpowiedzUsuń
 2. love this outfit! All white it's always a good ideia.
  Thank u so much for your comment, i'm glad!! But brown eyes are also beautiful! :)
  xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. It's the same thing with black :) You can never go wrong with it. Thank you! :)

   Usuń