środa, 31 grudnia 2014

Time to sum up 2014 - blog wise of course. The move to own domain and change the graphic design of the blog has proved to be a hit. I've got a lot of positive comments from you on this topic. This pleases me more that I spend a lot of time to take pictures and to create each post. There are many blogs with poor content, with high level content - a few, so I' trying to give you the best content I'm satisfied with and which hopefully satisfied you aswell. I am not a full-time blogger or photographer, anyhow, I do what I do with great pleasure and aim to continuously evolve. You have to aim high and give your 150% of yourself - you've heard it for sure more than once. It is a fact. Truth. Thing we all need to do.
Looking at the photos posted here, I don't see a person who is disguised, stylized. I see myself. Down to earth person, natural, with no need to showing off her feminine qualities. My style is consistent, though perhaps a little predictable. Is it wrong? Is it that I don't experimenting with fashion proves that I have no taste? Lack of knowledge about fashion? I always say the words "if a mussel doesn't open, don't eat it". I'm not interested in taking part in the race for the "best styling EVER". If someone feels the need - go for it. I don't have the problem with that.
Definitely it's worth to invest in yourself, in good quality, timeless pieces. Quality, not quantity. Compulsive buying (or receiving) new things, it is not planned in the operation of this blog.
I will stubbornly stick to these issues also in the coming year.
I wish you a lot of perseverance and a strong will to achieve your goals and dreams. To realize in every area of life. Travel often. Be open to new experiences and positive people. Take care of yourself, of your health. Take care of your wardrobe, built up your own individual style. Buy the consciously, resist momentary trends, because fashion passes, style remains.
Thank you for all comments and support!
All the best for the New Year!

_________________________________________________________________________________

Czas podsumować rok 2014 - blogowo oczywiście. Przejście na własną domenę oraz zmiana szaty graficznej bloga, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dostałam od Was sporo pozytywnych komentarzy na ten temat. Cieszy mnie to tymbardziej, że poświęcam sporo czasu na wykonanie zdjęć i stworzenie każdego wpisu. Nieciekawych blogów jest sporo, tych dobrych - niewiele, więc staram się, aby zawartość, satysfakcjonowała mnie, jak i Was. Nie jestem pełnoetatową bloggerką, ani fotografem, mimo to, robię to co robię z wielką przyjemnością i z założeniem, by ciągle się rozwijać. Trzeba mierzyć wysoko i dawać z siebie 150 % - słyszeliście to nie raz. Jest to fakt. Prawda. Tak należy robić.
Patrząc na zamieszczone tutaj zdjęcia, nie widzę osoby przebranej, wystylizowanej. Widzę siebie. Osobę twardo stąpającą po ziemi, naturalą, nie czującą potrzeby epatowania kobiecymi atutami. Mój styl jest spójny, chociaż może odrobinę przewidywalny. Czy to źle? Czy to, że nie eksperymentuję z wyglądem świadczy, że nie mam gustu? Wiedzy na temat mody? Zawsze powtarzam sobie słowa "nic na siłę". Branie udziału w wyścigu na "najlepszą stylizację EVER" mnie nie interesuje. Jeśli ktoś czuje taką potrzebę,w porządku, nie mam z tym problemu.
Na pewno warto inwestować w siebie, w rzeczy dobre gatunkowo, ponadczasowe. Jakość, nie ilość. Obsesyjne kupowanie (lub otrzymywanie) nowych rzeczy, nie jest zaplanowane w funkcjonowanie tego bloga.
Tych kwestii będę się uparcie trzymać, także w nadchodzącym roku.
Życzę Wam dużo uporu i silnej woli, by realizować swoje cele i marzenia. By realizować się w każdej dziedzinie życia. Podróżujcie. Otwierajcie się na nowe doświadczenia i pozytywnych ludzi. Dbajcie o siebie, o swoje zdrowie. Dbajcie o swoją garderobę, budujcie swój indywidualny styl. Kupujcie świadomie, opierajcie się chwilowym trendom, bo moda przemija, a styl pozostaje.
Dziękuję Wam za wszystkie komentarze i wsparcie!
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

4 komentarze :